هر آنچه در کویر میروید ، گز و تاق است

چنان با مردمان خو کن که بعد مردنت .... مسلمانت به زمزم شوید و هندو بسوزاند

۳ مطلب در تیر ۱۳۹۳ ثبت شده است

سنگ و فینال

سنگ و فینال

1- می گویند تا سلامتیت را از دست ندهی قدر آن را نمی دانی یا در جایی دیگر گفته اند تا درد شما را عاصی نکند و دیگر قابل تحمل نباشد پی درمان را نخواهی گرفت. هر دو مورد در باره من صادق است. حوالی یک بعد از ظهر بود که درد خفیفی پهلوی مرا به تنگ آورد، خیلی جدی نبود ولی هر ثانیه که می گذشت تاب مرا برای تحمل آن درد توصیف ناپذیر کاهش می داد، یک روز قبلتر به کرمان رفته بودم و برای چند کار اداری و گفتگو در باب شراکت با دوستان دو سه روزی برنامه ریزی کرده بودم. ظهر کذایی را با یکی از دوستان در خانه بودیم که درد مانند ماری که به دور طعمه خود چنبره می زند مرا احاطه می کرد تا آنجا که عنان از کف دادم و امین را صدا زدم که هرچه زودتر مرا به درمانگاهی، بیمارستانی برساند. خدا را شکر درمانگاهی نزدیک خانه مان در کرمان جدیدا تاسیس شده است. سریعا به آنجا رسیدیم، تشخیص پزشک و پرستار سنگ کلیه بود. بر روی تخت درمانگاه مانند جنازه ای ولو شدم. التماس کنان که نوشدارویی از بهر ساکت کردن این درد کذایی به من بزنند. دقایقی گذشت که با کمک دارو ها درد ساکت شد و بعد از دو سه ساعتی ما روانه خانه شدیم. به قول خانم پرستار که تقریبا از میانسالی گذشته بود و دائما در تلاش بود سابقه کاری خودش را بر سر پزشک جوان بکوباند و از زیر سوال بردن نسخه او هیچ فروگذاری نمی کرد، درد سنگ کلیه را شانه به شانه درد زایمان می دانست. البته توصیفاتی که من از درد زایمان شنیدم فکر نمی کنم چیزی که من تحمل کردم به مانند آن خطیر باشد.

2- سنگ کلیه من درست در روز بازی فینال جام جهانی یقه مرا گرفت. در آن هیاهوی درد و زاری به این فکر بودم که نکند تماشای بازی را از دست بدهم. درمان من در درمانگاه بسیار زودتر از آغاز فینال تمام شد و خوشبختانه چند ساعت قبلتر در خانه حاظر شدیم تا با اتفاق رفیق این روز های من بازی را ببینم. سال هاست که هوادار آرژانتینم، پر بیراه نیست که بگویم فوتبال را با آرزانتین و طرفداری آن بیاد می آورم. هواخواهی من بخاطر مسی نیست که در میان تمام آرژانتینی های فوتبال جهان کمترین شباهت را به روحیات آمریکای جنوبی از خود نشان می دهد بلکه به واسطه شور هیجان و احساسات نابی است که در فوتبال از خودشان بروز میدهند است.

به قول دروازبان تیم ملی خودمان : نشد که بشه . تیم محبوب من جام را از دست داد و هفت دقیقه مانده به پایان بازی گل خوردند و من مانند همان گلی که مسی به ایران در دقیقه نود و یک زد یخ کردم.  

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سعید

زامبی

زامبی

در بسیاری از فیلم های هالیوود انسان هایی را میبینیم که با ویروسی از ماهیت و هویت انسانی خود خارج می شوند و تبدیل به درندگانی می شوند که جز نابودی انسان ها هیچ هدف دیگری ندارند. زامبی ها در واقع مردگانی متحرک هستند که میزبان ویروسی خطرناک شده اند به راحتی از انسانی به انسانی دیگر منتقل می شوند و به چشم بر هم زدنی شهری را آلوده می کنند. منطق ندارند، نمی توان با آنها صحبت کرد و دعوت به مصالحه و صلح کرد. تنها و تنها نابود میکنند بدون آنکه ساختنی چیزی جدید در پس ذهنشان باشد. اما واژه زامبی و ژانر سینمایی مربوط به آن دیگر منحصر به هالیوود و ذهن خیال انگیز جلوه پردازان آن نیست، این وازه به عالم سیاست و واقعیت هم پا نهاده است.

یک دهه قبل که آمریکا با شوک حمله القاعده روبرو شد و به سبب آن دو کشور را در خاور میانه فتح کرد یک توصیف و یک جمله بود که ذهن من مسلمان خاورمیانه ای را در گیر کرد. یکی از برجسته ترین سیاست مداران آمریکایی در توصیف القاعده آنان را به زامبی تشبیه کرد. او مسلمانان القاعده را به سان موجود مسخ شده ای یافته بود که هدفی جز نابودی مظاهر تمدن و مدنیت غرب ندارد و مانند زامبی ها اگر موجب نابودی خود نیز شود او را از نیل به این هدف باز نمی دارد. ویروس را اسلام و زامبی ها را مسلمانانی میدانست که با ویروس اسلام تندرو آلوده شده اند.

این تشبیه به حتم جان و ذهن هر مسلمانی را آزار می دهد ولی هم اکنون که فرزند نا مشروع القاعده، داعش، شهر به شهر و روستا به روستا پیش می رود و مانند نظر آن تحلیل گر آمریکایی تمامی مظاهر مدنیت را نابود می کند پر بیراه نیست بگوئیم اینان تجسم زامبی هستند. تا اینجای داستان را تحلیلگر آمریکایی برایمان تعریف کرده است ولی اگر می خواهیم اصل و فرع داستان را بدانیم بهتر است یکی از همان فیلم های زامبی را ببینیم، تفاوت چندانی هم ندارد کدام یک. فیلم زامبی ساختن فرمول یکسان دارد. ویروسی در آزمایشگاهی در یکی از کشور های پیشرفته غربی از کنترل خارج شده، بعضی از شهروندان را آلوده  میکند سرعت پیشروی این ویروس به حدی است که گویی بشریت در آستانه انقراض است ولی یک قهرمان آمریکایی با تکیه بر نبوغ و دانش مادی خود در آخرین لحظات منجی بشریت می شود و انسان را از سقوط در دره نابودی نجات می دهد. در پایان هم یک پیام، بیانیه یا هر چیزی که بنظرتان می رسد توسط قهرمان فیلم در گوشتان پژواک میابد که محتوای آن تنها برپایی نظم جدید در جهان و تغییر نگرش انسان به خود است.

حال اگر همین ماجرا را با داعش که زامبی های خاورمیانه هستند تطابق دهیم آغاز و سرانجام کار برایمان روشن می شود. زامبی ها از کجا تولید شدند؟ از لابراتواری پیشرفته و سری در غرب، داعش هم پرورش یافته غرب با کمک دلار های نفتی سعودی است و سوال کلیدی اینکه سرانجام داعش کجاست و چگونه است؟ جواب این سوال هم در پایان کار زامبی ها نهفته است. زامبی ها همواره نابود می شوند و آن هم توسط آمریکا. داعش هم توسط خود آمریکا نابود می شود آنهنگام که جغرافیای سیاسی و قومی خاورمیانه را تغییر داد و همه چیز را تا آستانه فرو پاشی برد آمریکا بعنوان منجی خاورمیانه و جهان وارد می شود و کار را یکسره می کند ولی از دل این اتفاقات نظم سیاسی و جغرافیایی نوین مد نظر آمریکا پایه ریزی شده است که همان تجزیه کشور هاست

۳ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سعید

بازی برد دارد، باخت هم دارد

بازی برد دارد، باخت هم دارد

امید ها برای یک اتفاق تاریخی بسیار زیاد بود مخصوصا بعد از بازی خوب و درخشان مقابل آرژانتین. همه می گفتند بوسنی را میزنیم و صعود می کنیم. چند موضوع را فراموش کرده بودیم اینکه بوسنی آن تیمی نیست که در بازی های تدارکاتی پشت سر هم می بردیمشان و تیم ما هم تیمی نیست که فکر می کردیم و دست آخر هم ما مردمی نیستیم که فکر میکنیم.

آن حمایت های بعد از بازی آرزانتین و این تو هین ها و تحقیر های امروز ... کدام را باور کنیم مردم چند روز قبل را یا مردم امروز را ؟

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سعید