هر آنچه در کویر میروید ، گز و تاق است

چنان با مردمان خو کن که بعد مردنت .... مسلمانت به زمزم شوید و هندو بسوزاند

۲ مطلب در تیر ۱۳۹۲ ثبت شده است

خودیابی ملی

خودیابی ملی

شب اعصاب خوردکنی بود، مگر پورنوگرافی بود، شب غرور انگیزی بود، بیچاره بچه های پخش سیما، اینها جملاتی بود که از زبان مردم و گاه مسئولین در شب بازی والیبال ایران و ایتالیا شنیده شد. من هم مثل بسیاری از جوانان برای آن بازی لحظه شماری میکردم تا دوباره لحظات غرورانگیز و شادی را با خانواده و دوستان بگذرانیم. انتظار ما به پایان رسید و بازی شروع شد ولی دیری نپائید که چشمان و اعصابمان از تصاویر تکراری صدا و سیما به تنگ آمد و عنان از کف دادیم و پرسان و پرسان از دوست و آشنا که آیا ماهواره دارید. بالاخره یکی از دوستان را یافتیم و در خانه ایشان از یک کانال ایتالیایی بازی را دیدیم و صد حیف که در آخرین لحظات بازی برده را واگذار کردیم.

توپ و تور تمام آن چیزی نبود که ما از یک بازی والیبال دیدیم بلکه تصاویر پرتعداد تماشاگران زن ایتالیایی بود که کام بسیاری از هموطنان را که از تلویزیون ملی بازی را میدیدند تلخ کرده بود. زنانی با پوشش های غیر متعارف برای بیننده ایرانی. روز بعد از بازی هنگامی  که  در جمع دوستان از بازی دیشب میگفتیم و افسوس از بردی که در مشتمان بود میخوردیم نکات جالب دیگری هم توجه  مرا جلب کرد و آن نوع برخورد متفاوت و گاه متناقض دوستان بود .

بعضی از دوستان فغان و فریاد به آسمان برده بودند که مگر ما میخواستیم پورنوگرافی ببینیم که صدا و سیما اینگونه تیغ سانسورش را به جان بازی انداخته بود. بعضی دیگر هم از حجاب و پوشش زنان و دختران ایرانی حاضر در استادیوم تمجید میکردند و بعضی هم انتقاد که چقدر بی حیا بودند و من شگفت زده از این اینکه چقدر نوع نگاه دوستان متفاوت است . یک نفر پوششی را تمجید میکند و از حیا در آن میگویید و دیگری از برهنگی زیاد همان پوشش.

ولی نکته جالب و دیگر آن سرخوشی و شادمانی تماشاگران ایتالیایی بود که انگار نه انگار در مقابل یک تیم آسیایی داشتند تحقیر میشدند و بلافاصله به این صرافت افتادم که اگر ما جای آن ها بودیم هرچی بد و بیراه از کودکی تا به امروز در اندرونی ذهنمان بود نثار بازیکنان تیم ملی میکردیم . حال آیا برد در این بازی برای ما و ایتالیایی ها یکسان است ، آیا غرور ملی برای ما و ایتالیایی ها در نتیجه برد این بازی یکسان خواهد بود.

یک ایتالیایی میتواند با دیدن خودرو فراری و یا لامبورگینی در ینگه دنیا به ملیت خود افتخار کند و همچنین به واسطه هزاران محصول تکنولوژیکی دیگر . شاید همین برای نمود بین المللی و غرور ملی یک ایتالیایی کفایت کند و یک بازی ورزشی را فقط یک بازی ورزشی ببیند و شکست درآن بازی باعث سرخوردگی ملی نشود. حال برای ما پیروزیهای ورزشی تنها راه به رخ کشیدن خودمان در جهان است .

https://t.me/SaeedDiary

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سعید

دروغ را انقدر تکرار کن تا خود هم باور کنی

دروغ را انقدر تکرار کن تا خود هم باور کنی

وقتی صحبت از گرفتن حق و رساندن مظلومیت خود به گوش فلک است، هر ملتی برای خود نماد ها و ادبیات و یا حتی رسم و رسوماتی دارد.در هر کشوری روزی را که آن ملت یا به استقلال رسیده و یا انقلابی را علیه حاکم ظالمی به پیروزی رسانده به عنوان روز احترام خود به آزادی و آرمان های انسانی برمیگزینند و معمولا در چنین روزهایی هزاران سخنرانی و مقاله در رسانه ها ارائه میشود و اندر مزایا و منافع آزادی و مزمت اقتدارگرایی و خودکامگی چه ها که نمیگویند .شاید در سرزمین مان ، عاشورا یکی از این روز ها باشد که نماد انتخاب آزادی و آزادگی در مقابل خود کامگی و خود پسندی است و چه روزی بهتر از این روز برای بیان مظلومیت و فریاد حق طلبی خود.

مردم ما هم که خود را چند صباحی در موضع احقاق حق میبینند ، با مراجعه به حافظه تاریخی درمیابند که پدران و مادرانشان زمانی که در چنین موضعی بودند عاشورا را برای بیان مطالبات حقطلبانه برگزیده اند، سرانجام باعث سر کار آمدن حکومتی شد که بار ها خود را میراثدار عاشورا نامیده است.و چه نیک مردم امروز هم سنت پیشینیان را ادامه داده و چنین روزی را انتخاب میکنند تا خویشتن را حسین و حسینی نشان دهند و فریاد کیست مرا یاری کند سر دهند و طرف مقابل را شمر و عمر سعد و...  .

سرانجام مردم به وعده خود عمل کرده و قیام میکنند و به خیال اینکه این روز در نزد ایرانیان بسیار ارزشمند است و حتی میگساران و دزدان حرمت نگه داشته و دست از فعالیت میکشند و لابد کسانی که خود را وارث و ادامه دهنده راه امام حسین میدانند در نگهداری این روز ممارست بیشتری دارند و رفتاری که قبلا داشته اند را نشان نخواهند داد. ولی چه محاسبه اشتباهی نه تنها که بر عادت قبلی کتک خوردند بلکه اینبار خون هم دادند.ولی آنچه شگفت انگیز شد نحوه گزارش طرف سرکوبگر از این ماجراست به شکلی که اینبار حسین حسینیان نه تنها مظلوم حق طلب نیستند بلکه حرمت شکن حسین (ع) هم هستند و آن قدر تکرارش کردند که خود هم باورش کردن.

https://t.me/SaeedDiary

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سعید